28 Haz 20235 Dakika

Sanat ve Kültür Yönetimi Nedir, Ne Değildir?

Post thumbnail

Sanat ve Kültür Yönetimi, yönetmenlik değildir. Yani bu kişiler tiyatro yönetmeni değildir, film yönetmeni de değildir. Grafik tasarım işi yapan sanat yönetmeni değildir. Sahne üzerinde oyun oynamazlar, şarkı söylemezler, dans etmezler. Aynı şekilde resim, heykel, seramik, cam tasarlayıp ortaya sanat eserleri de çıkartmazlar. Sanat ve Kültür Yönetimi, başlı başına sahne, gösteri ve performans alanlarında; sanatı sanat alıcısıyla buluşturan ve tüm bu süreçleri yöneten bireylerin yetişmesi için sanatta yeterliliği olan eğitmenler tarafından hazırlanmış müfredat içinde teorik ve pratik eğitimi kapsayan bir bölümdür. Sanat Yöneticileri de sanatın tüm fonksiyonlarında yönetici konumunda; yönlendirici, zamanlayıcı, ilgili departmanlar arasında entegrasyonu sağlayan bireylerdir. Bu alanı doğru anlamak için müfredatı bilmek ve sanat yöneticilerinin sektördeki konumlarını gözlemlemekte fayda var.

Peki bu durumda Sanat ve Kültür Yönetimi Nedir?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü, kimi üniversitenin Güzel Sanatlar, kimi üniversitenin Tasarım ve Mimarlık, kimi üniversitenin de İletişim Fakültesinde okutulan 4 yıllık bir bölümdür. Sanata geniş çerçeveden bakan, eğitimlerinde tiyatro tarihi, düşünce tarihi, sanat tarihi, sanat yönetimi, sanat psikolojisi, dramaturji, resim, müzik, sanat hukuku, işletme, iletişim, pazarlama gibi geniş bir müfredatı içine alan bir alandır. Kültür ve sanat alanlarında, farklı sanat dallarını da kapsayan, isminden de anlaşılabileceği gibi "yönetim" içerikli bir disiplindir. Yönetim içerikli diğer mesleklerden farkı ise alıcısına keyif veren, birden fazla duyuya hitap eden, çokça alana yayılmış ve her kesimin ihtiyacını karşılayacak çok disiplinli bir alandır.

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü

Sanat ve kültür yönetimi bölümü mezunları, sanat ve sanat alıcısı arasında köprü görevi gören bireyler olup sanat yöneticisi ünvanını alır. Çalışabilecekleri yerler ise şunlardır;

 1. Tiyatrolar

 2. Sinema salonları ve işletmeleri

 3. Performans merkezleri

 4. Etkinlik prodüksiyonları

 5. Festivaller

 6. Kültür ve sanat merkezleri

 7. Yapım şirketleri

 8. Galeri ve müzeler

 9. Faaliyet alanı kültür ve sanat olan dernek ve vakıflar

Günümüzde çok disiplinli ve disiplinlerarası bir yapıya bürünmüş olan bu bölümden mezun olan bireylerin sektörel tecrübe ve ilgi alanlarıyla yoğurdukları mesleklerini dilerlerse basın ve yayın organlarında da yapma imkanı bulabilirler. Bu durumda da çalışma alanları yazılı veya görsel basında kültür ve sanat habercisi, kültür ve sanat editörü, köşe yazarı şeklinde icra edilebilir.

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Mezunları

Sanat ve kültür yönetimi bölümü mezunları çalıştıkları özel veya kamu sanat kurumlarında öncelikle tecrübeye göre konumlandırılırlar. Geniş çalışma alanlarına sahip olmaları nedeniyle en çok neye ilgi duyuyorlarsa (müzik, tiyatro, prodüksiyon vb.) o tarafa yönelmeleri kişisel gelişimleri için önemli olacaktır. (Hem alaylı hem mektepli bir mezun tavsiyesidir!)

Bir sanat yöneticisinin sahip olması gereken özellikler ise şöyle özetlenebilir;

 1. Sanat alıcısının ne istediğini bilmek

 2. Ülkesinde ve diğer ülkelerdeki kültür ve sanat alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek

 3. Mesleki İngilizceye hakim olmak

 4. Teknik ekiple senkronize çalışabilmek

 5. Her sezon öncesi bütçe çalışması yapmak

 6. Sahne ile alakalı ise dekor, kostüm, ışık, ses teknikerleri arasında iletişimi sağlamak

 7. Hazırlanan gösterinin veya serginin basın, reklam işlerini yürütmek ve takibini sağlamak

 8. Yönettiği ekibin görev ve sorumluluklarına riayet etmeleri için motive edici olmak

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Türkiye'de sayılı üniversitede okutulan bir bölüm olsa da uzun zamandır var olan bir disiplin. Ancak ülkemizde kültür ve sanat alanından mezun olan bireylerin iş bulma konusunda yaşadığı problemler nedeniyle diğer bölümlere nazaran bu bölüme ilgi hala maalesef yeterli seviyede değil. Buna rağmen sanat ve kültürü kapsayan her mekanının, işletmenin alanında eğitimli bireylere ihtiyacı var ve olmaya da devam edecek.

Sanat ve Kültür Yönetimi Hangi Okullarda Var?

Bölümün adı bazı okullarda farklı olsa da mezuniyet sonrası içerik ve beceri olarak aynı alanlarda çalışılabilecek, lisans düzeyinde sanat ve kültür alanında eğitim veren üniversiteler sıralı tam liste:

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi - Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Yönetimi

 2. Düzce Üniversitesi - Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi , Sanat ve Kültür Yönetimi

 3. İstanbul Medeniyet Üniversitesi - Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları

 4. İstanbul Bilgi Üniversitesi - İletişim Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi

 • Sanat ve Kültür Yönetimi Programı

 • Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı

 1. Yeditepe Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi

 2. İstanbul Kültür Üniversitesi - Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi

 3. İstanbul Aydın Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi

 4. İstanbul Okan Üniversitesi - Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Kültür Yönetimi

 5. Nişantaşı Üniversitesi - Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi

Elbette her üniversitenin teorik ve pratik eğitimi farklılık göstermekte ancak sanat dallarına ilgi duyan, galeri ve müzeleri gezmekten, tiyatro oyunlarını izlemekten, medya ve eğlence sektörüne ilgili, konserlere gitmekten zevk alan ve bu alanlardan para kazanmak isteyen herkes bu bölümü tercih edebilir. Bölümün yönetim yetkinliği vermesi sebebiyle, mezuniyet sonrasında sanatın üretilmesini teşvik eden, sanatı ve sanatçıyı, sanat alıcısıyla buluşturan tarafta yer alınacağını unutmamak lazım. Böylesine kıymetli bir bölümün bir nebze de olsa anlaşılmasını sağlamak bizim için keyif verici. Doğru bilinen yanlışları düzeltmek ise zevkle kabullendiğimiz bir vazife.

Sen de bir Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu ya da adayı isen görüşlerini bizimle yorumlarda paylaşmayı unutma. Sorularını yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Share:

Etik Üretim, Sorumlu Tüketim

menü

takipte kal

Hendeseli Blog © 2023 | Tüm hakları saklıdır.